راهنمای طراحی منوی رستوران و کافی شاپ و فست فود

راهنمای طراحی منوی رستوران و کافی شاپ و فست فود

به نظر شما اهمیت طراحی منوی غذایی خوب، روان و زیبا در پروسه ی راه اندازی فست فود، رستوران و راه اندازی کافی شاپ چقدر است؟

شما برای تعیین محتوای menu و دیزاین ظاهری آن تا چه حد وقت و انرژی صرف کرده اید و آیا در این خصوص از کارشناسان و طراحان گرافیک مشورت و کمک گرفته اید یا خیر؟

آیا می دانید مهم ترین دلایل نارضایتی مشتریان از منوی یک رستوران چه مواردی می تواند باشد؟

در این مقاله از سایت گروه مشاوران برتر، به طور اختصاصی اهمیت طراحی منو شرح داده شده است که البته اغلب مدیران کسب و کار های مربوطه نیز از اهمیت پرداختن به ریزه کاری های آن آگاه هستند اما با رعایت نمودن برخی از نکات می توان میزان رضایت مشتریان را افزایش داد؛ زیرا menu نیز یکی از مواردی است که بی شک مورد توجه مشتریانی که به حقوق خود اهمیت می دهند، قرار می گیرد. پذیرایی از مشتریانی که در قالب مهمان به رستوران یا کافی شاپ شما مراجعه می نمایند، دارای آداب و رسوم خاصی است و از بدیهی ترین اطلاعات لازم برای هر مجموعه ای این است که نسبت به این آداب آگاه باشد. یکی از موارد مهم این است که باید یک منوی غذایی استاندارد در اختیار مشتری قرار گیرد.Menu همانند یک زبان مشترک بین شما و شخص مخاطب می باشد که در مدت زمان کوتاهی بتواند وی را از غذا ها و سرویس های قابل ارائه در مجموعه ی شما مطلع سازد؛ پس به بیانی دیگر می توان گفت که فراهم کردن چنین امکانی به بهترین شکل، یک بخش مهم از روند پذیرایی شما از مهمانتان است. منوی غذای رستوران و کافی شاپ و فست فود یک ابزار کاربردی برای مرحله ی سفارش گیری از مشتریان می باشد که به کمک آن می توانید در مدت زمان کمی آن چه را که مورد پسند و ذائقه ی هر فرد می باشد، آماده سازی و سرو نمایید؛ پس این ابزار کاربردی باید به اندازه ی کافی قابل استفاده و این زبان مشترک باید به اندازه ی کافی گویا و سلیس باشد تا موجبات ارائه ی سرویس هایی مطلوب به مشتری را فراهم نماید.

آیا می دانید مهم ترین ویژگی های منوی غذا برای رستوران و فست فود و کافی شاپ چیست؟

از نظر کارشناسان مجموعه ی مشاوران برتر، مهم ترین ویژگی یک menu گویایی و کامل بودن آن است؛ زیرا قرار است به عنوان یک راهنما آن را در اختیار مخاطب قرار دهید تا بتواند خوشمزه ترین غذا ها و نوشیدنی های رستوران شما را انتخاب نماید. حال این سوال مطرح می شود که مشتریان شما چه انتظاری از این راهنمای جامع دارند و لازم است که دارای چه ویژگی های دیگری باشد و چه جزییاتی باید در آن مطرح گردد:

  • منو باید دارای بخش بندی باشد؛ برای معرفی پیش غذا ها، غذا های اصلی ( ایرانی و فرنگی )، نوشیدنی ها، سالاد ها، دسر و …. این کار باعث نظم بخشیدن به صفحات می شود و از آشفتگی و شلوغی چلوگیری می نماید، در نتیجه مشتری کافی شاپ یا رستوران شما با سرعت بیشتری می تواند غذای مورد علاقه ی خویش را پیدا کرده و سفارش دهد.
  • هزینه و مبلغ مربوط به هر آیتم باید به طور واضح ذکر شده باشد.
  • محتویات و مواد خوراکی به کار رفته در هر یک از موارد ذکر شده در منوی غذا را دقیق شرح دهید.( این کار باعث می شود که مخاطب در صورت داشتن حساسیت به ماده ای خاص و یا نداشتن علاقه به آن، غذا یا نوشیدنی دیگری را سفارش دهد. شما با بیان ترکیبات هر غذا و در واقع با شرح دادن جزییات در menu ، به مشتری می فهمانید که به ریز ترین موارد مرتبط با آن ها نیز توجه دارید. )
  • بهتر است که تصویر مشخصی از بهترین و یا پر طرفدار ترین خوراکی موجود در هر بخش بر روی صفحات منو، چاپ گردد و یا در صورت امکان عکسی برای معرفی هر آیتم در نظر گرفته شود. ( البته توجه داشته باشید که عکس هایی که در منوی غذای رستوران یا کافی شاپ از آن ها استفاده می کنید، از لحاظ حجم، دیزاین و رنگ بندی کاملا مشابه آن چیزی باشد که برای مشتری سرو خواهید کرد؛ یعنی از تصاویر مشابه موجود در اینترنت استفاده نکرده و از آن چیزی که خودتان درست کرده اید و یا پخته اید، عکاسی کنید )

سایر نکات مهم و بسیار تاثیر گذار برای طراحی یک منوی غذایی خوب و هیجان انگیز

  • توجه کافی به رنگ ها و تعدد ترکیب های رنگی قابل استفاده ( آگاهی از روانشناسی رنگ )
  • توجه به اصول چاپ و تبلیغات نظیر کیفیت چاپ، نوع کاغذ و متریال استفاده شده
  • در نظر گرفتن اندازه و ابعاد و تعداد صفحات مناسب برای Menu
  • از فونت های خیلی ریز و ناخوانا استفاده نشود و با توجه به اندازه ی صفحات منو، نوشته ها به گونه ای قرار گیرند که قابل خواندن باشند.
Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *