استخدام باریستا برای کافی شاپ

استخدام باریستا برای کافی شاپ

 یکی از مهم ترین مسائل بعد از راه اندازی یک کافه و در کل پس از مشغول شدن در هر کسب و کاری، انتخاب افراد حرفه ای و متعهد به عنوان همکار و پرسنل می باشد. بسیار مهم است که بدانید برای انتخاب چنین اشخاصی چه مواردی را باید مد نظر قرار دهید و همکاری با نیرو های خوش ذوق و دلسوز چه تاثیرات مثبتی را بر کسب و کار و همچنین مشتریان و مخاطبان شما خواهند داشت؟ اگر شما هم صاحب چنین بیزینسی هستید و می خواهید یکی از مهم ترین نیرو های کاری یعنی باریستا یا کافی من را برای کافی شاپ خود گزینش و استخدام کنید، حتما در ادامه ی این مقاله با گروه مشاوران برتر بعنوان مجری تخصصی راه اندازی کافی شاپ همراه باشید.

در یک کافی شاپ، بسیار مهم است که علاوه بر سرویس دهی مطلوب و تامین مجموعه ای از نکات مهم و مشتری پسند، شخص باریستا نیز مهارت ارتباط، گفتگو و برخورد درست با مشتریان را داشته باشد. درست است که مخاطبان شما با سایر پرسنل و ویتر ها در ارتباط بیشتری خواهند بود اما بدون شک برایشان مهم است و کنجکاو هستند تا بدانند چه کسی قهوه، نوشیدنی ها و خوراکی های آنان را تهیه می کند. به میزانی که شخص باریستا از سلیقه ی بیشتری برخوردار باشد، قطعا سفارش مشتری را حرفه ای تر تهیه کرده و دلپذیر تر ارائه می دهد، حال تصور کنید که اگر از روحیه ای بشاش و سابقه ی فعالیت بیشتری در این زمینه برخوردار باشد، بدون شک تکنیک های جذب مشتری را نیز بلد خواهد بود؛ پس در هنگام مصاحبه برای استخدام باریستا از وی بخواهید برخی از مهمترین تجربیات خود را از گفتگو و ارتباط با مشتریان و همچنین چگونگی مدیریت کافی شاپ در شرایط شلوغ، مهمانی ها و شیفت های طولانی بیان نماید.

ویژگی های مهم برای انتخاب باریستا یا کافی من

بخشی از اساسی ترین مهارت ها برای فردی که در این سمت مشغول به کار می شود، تسلط به موارد فنی و مرتبط با حرفه ی کافی شاپ داری است؛ برای مثال تسلط به بار گرم ( درجه بندی آسیاب قهوه، طرز تهیه ی انواع قهوه و نوشیدنی های مرتبط با آن، آگاهی از نسبت ترکیب مواد مختلف در تهیه ی نوشیدنی ها، آگاهی از نحوه ی کار با دستگاه های مختلف موجود در کافه و …. ) اما بخش دیگر به ویژگی های شخصیتی باریستا مربوط می شود. مواردی مثل معاشرت پذیری، خونگرم بودن، خوش اخلاق بودن، برونگرایی، جمع گریز نبودن، دقت در انجام امور و عدم حواس پرتی و ….

استخدام کافی من برای کافی شاپ

توجه داشته باشید که خود شما به عنوان مدیریت کافی شاپ باید به گونه ای عمل نمایید که افراد حرفه ای و با تجربه را برای کافه ی خودتان حفظ کنید؛ چون در دنیای امروزی با توجه به رقابت ها و تعدد کافه های موجود در یک شهر، بدون شک همه به دنبال استخدام باریستا هستند و شخصی که از تجربه ی کافی در زمینه ی فعالیت در کافه  و سرو انواع نوشیدنی های سرد و گرم برخوردار باشد، پیشنهاد های مختلفی از جانب سایر همکاران و ریا رقیبان شما هم خواهد داشت. بر این اساس یکی از بهترین روش برای سنجش میزان مهارت چنین شخصی در انجام امور محوله و چگونگی برخورد با مشتریان، این است که وی به مدت چند روز و به طور آزمایشی در کافی شاپ شما مشغول به کار باشد تا بتوانید همه چیز را از نزدیک مشاهده و بررسی نمایید.

برای استخدام باریستا حرفه ای چه مواردی را مد نظر قرار دهید؟

شما تا حدی در مصاحبه ی استخدام باریستا و همچنین در چند روز فعالیت آزمایشی وی، به راحتی می توانید تشخیص دهید که این فرد تا چه حد خجالتی و درونگرا یا برونگرا است، تا چه حد به نظم و عدم شلختگی در فضای کاری خود اهمیت می دهد، سرعت عمل وی در تهیه ی نوشیدنی های بار گرم و سرد چگونه است و به چه میزانی از قوانین و ریزه کاری های موجود در آشپزخانه ی یک کافی شاپ مطلع است؟

به یاد داشته باشید که انتخاب شخصی حرفه ای، وظیفه شناس و منطبق با ایده آل ها و انتظارات شما به عنوان باریستا مسئله ای کاملا مرتبط با تشخیص و صلاحدید خودتان خواهد بود و در چنین انتخاب و گزینشی مدیریت کافه نقش اساسی خواهید داشت. نکته ی مهم دیگر این است که نمی توان تمامی ویژگی های شخصیتی و مهارت های یک شخص را در مدت زمان کم ارزیابی کرد؛ پس اگر فردی به میزان پنجاه درصد هم با آنچه مد نظر دارید، مطابقت داشت؛ می توانید به وی فرصت بدهید تا توانمندی های خودش را در حین کار و در طول مدت همکاری با کافی شاپ شما نشان دهد. برخی از موارد مثل میزان توانایی باریستا در انجام کار های تیمی و میزان انعطاف پذیری و انطباق وی با سایر همکاران و اعضای یک مجموعه موردی است که در گذر زمان مشخص خواهد شد.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *