ویژگی های مدیر حرفه ای رستوران

ویژگی های مدیر حرفه ای رستوران

راه اندازی رستوران یا فست فود شاید به ظاهر کار ساده ای به نظر برسد ولی در واقع پس از شروع به کار یک رستوران مشکلات و سختی های کاری زیادی به وجود خواهد آمد که بهتر است به عنوان صاحب و مدیر آن بیزینس از قبل موارد خاص را پیش بینی نموده و راهکار و روش مدارا با هر یک را بدانید. اکثر افراد این طور فکر می کنند که رستوران داری شغل پرسود و بی دغدغه ای است و به آسانی می توانند چنین محیطی را اداره کنند ولی توجه داشته باشید که هر کاری پیچیدگی ها و سختی های خودش را دارد.

برای موفقیت کسب و کار مثل رستوران و رسیدن به درآمد و سود ایده آل باید مجموعه ای از نکات مشخص و از قبل سنجیده شده رعایت گردد و پارامتر های زیادی مد نظر قرار گیرد. یکی از این پارامتر های مهم که در پیشرفت این کسب و کار تاثییرگذار خواهد بود؛ چگونگی رفتار و عملکرد مدیریت رستوران می باشد که در صورت توجه به این موضوع موفقیت آن بیزینس تا حد زیادی تضمین می شود. در این مقاله از سری مقالات سایت گروه راه اندازی رستوران و فست فود مشاوران برتر می خواهیم به علاقمندان آموزش بدهیم که چگونه می توانند یک مدیر حرفه ای و موفق در زمینه ی رستوران داری باشند.

همانطور که برای همگی واضح است، یک رستوران از بخش های مختلفی تشکیل شده که هر یک کار به خصوصی را انجام می دهند و مکمل یکدیگر هستند؛ برای مثال بخش آشپزخانه و طبخ غذا، سالن غذا خوری، بخش مربوط به ثبت سفارش و… بنابراین هر فرد کار مشخص و تعیین شده ای دارد ولی مدیریت این کسب و کار صرفا دارای بخشی مشخص نمی باشد؛ بلکه مدیریت باید کارهای مختلفی را انجام بدهد و تمام بخش ها و وظایف را به نحو احسن مورد ارزیابی و تحت نظر قرار دهد.

 مدیر رستوران

بخشی از وظایف مدیریت رستوران

  1. کنترل و نظارت بر مجموعه : یکی از مشخص ترین و بارز ترین و البته مهم ترین وظایف مدیر یک کسب و کار، ایجاد هماهنگی و کنترل هر یک از این بخش های موجود در آن حرفه می باشد. فردی که مدیریت یک رستوران را بر عهده دارد، باید این توانایی را داشته باشد که چندین گروه را با هم هماهنگ و بر کارشان نظارت کند. همچنین باید از اطلاعات کافی در مورد ماهیت و چیستی این شغل برخوردار باشد تا بتواند ضعف ها را شناسایی نماید و بداند که برای برطرف سازی و تعدیل هر مشکل چه راهکاری مناسب تر خواهد بود.
  2. نظرسنجی از مشتریان: یک مدیر با تجربه همواره سعی می کند که ضعف ها و مشکلاتی که در رستوران وجود دارد را شناسایی و برای رفع آن راه حل مناسبی پیدا کند. یکی از راه های پی بردن به این ضعف ها نظر خواهی از مشتریان می باشد که باید طبق یک برنامه ریزی مشخص و استراتژی خاص انجام بشود. یک فرد خلاق به دنبال شیوه های جدید نظر خواهی از مشتریان خواهد بود زیرا به خوبی می داند که این کار نه تنها به بالا بردن کیفیت خدمات و برند شدن کسب و کار کمک می کند بلکه از نظر مشتری نشانه ی احترام مدیر رستوران به آنها خواهد بود و حتی می تواند باعث شود که مخاطبان جدید به مشتریانی ثابت و همیشگی تبدیل شوند.
  3. بررسی منو و ایجاد آفر های جدید: مدیریت حرفه ای و با تجربه به خوبی می داند که منوی غذایی و انواع غذاهایی که در رستوران سرو می شوند، پس از مدتی یکنواخت شده و نیازمند تغییر می باشند؛ بنابراین باید بتواند با استفاده از اطلاعاتی که دارد و یا کمک گرفتن از سرآشپز و همچنین توجه به سلایق و علایق مشتریان، منو را به گونه ای تغییر بدهید که مورد توجه و رضایت آنان واقع شود. همچنین برای جلب توجه بیشتر مخاطبان می توان آفر ها و پیشنهادات ویژه ای را در زمان های به خصوصی به آنان ارائه داد.
  4. فن بیان و رفتار مناسب و داشتن استراتژی: مدیر رستوران زمانی موفق است که بتواند از مجموعه ای از تکنیک های خاص در کارش استفاده کند. یکی از این تکنیک ها ارتباط مناسب و رفتار حرفه ای با مشتریان می باشد. در بیزینس رستوران داری ممکن است مشکلاتی ایجاد شود که نیازمند به کار بردن استراتژی و یا رفتار و یا هوشمندی خاصی باشد؛ برای مثال ممکن است غذاها به دلایلی در یک روز کیفیت خوبی نداشته و یا زمان ارائه ی غذا و تحویل آن به مشتری طولانی شود و باعث نارضایتی مشتریان بشود. در چنین مواقعی مدیر رستوران مسئول رسیدگی به این مشکلات ناگهانی و اتفاقی است و در واقع باید با رفتار حرفه ای و راه کار مناسب بتواند مشکل ایجاد شده را برطرف کند.
1.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *